fbpx

Virtualios kapinės: kas nutinka su žmogaus socialinių tinklų paskyromis po jo mirties?

2019 31 spalio

Mirtis yra neišvengiama gyvenimo dalis, tačiau ar žinojote, kad kiekvieną dieną miršta apie 9 tūkst. „Facebook“ vartotojų? Dėl šios priežasties didžiausios pasaulyje kapinės nesustabdomai auga. Mokslininkai, kurie domisi šiuo reiškiniu, nuogąstauja, kad iki 2050 metų „Facebook“ platformoje bus daugiau mirusiųjų nei gyvųjų. Taigi, kas visgi nutinka su žmogaus paskyra kai jis palieka šį pasaulį?

Ką reiktų daryti su mirusiojo socialinių tinklų profiliu?

Pirmiausia reikėtų susisiekti su visais socialiniais tinklais, pranešti, kad žmogus mirė, ir pateikti žmogaus mirtį įrodančius dokumentus, kurių paprašys socialiniai tinklai. „Facebook“ tinkle per nustatymus galima susitvarkyti taip, kad tau mirus ir artimiesiems tai pranešus „Facebook“, mirusiojo žmogaus paskyrą priskiriama prie mirusiųjų, ji vis dar egzistuoja, tačiau joje negalima niekuo dalintis, ją mato tik mirusiojo draugai, o paskyrai yra priskiriamas ženklas, žymintis žmogaus mirtį. Kita galimybė išlaikyti mirusiojo paskyrą yra dar gyvam esant nurodyti kitą asmenį („Legacy contact“), kuris žmogaus mirties atveju galės prisijungti prie jūsų paskyros, ją šiek tiek aptvarkyti ir taip pat „priskirti“ prie mirusiųjų. Galų gale „Facebook“ algoritmas turi galimybę pats nustatyti, kada žmogus mirė, net jeigu apie tai dar nėra pranešta socialinio tinklo administratoriams. „Facebook“ neatskleidžia, kaip jie šią informaciją gauna, tačiau teigia, kad mirusiojo žmogaus artimieji nenori pranešti apie artimojo išėjimą tą pačią minutę, todėl „Facebook“, laukdamas oficialių žinių, pasirūpina, kad vartotojas negalėtų būti sveikinamas su gimtadieniu, kviečiamas į renginius ar kitaip netinkamai įtraukiamas į kažkokius įvykius.

 

 Kaip skirtingi socialiniai tinklai elgiasi vartotojo mirties atveju?

Kai „Facebook“ sulaukia patvirtinimo apie mirtį, paskyra konvertuojama į virtualų paminklą. Kaip buvau užsiminusi anksčiau, kiekvienas galime jau dabar nurodyti asmenį, kuris bus atsakingas už šio antkapio priežiūrą. Prižiūrėtojui suteikiama galimybė parašyti atsisveikinimą ir net šiek tiek „aptvarkyti“ paskyrą, paslėpti tam tikrus įrašus, nuotraukas ir t.t. Vėliau, automatiškai suformuojama nauja kortelė („Tribute tab“), kurioje draugai gali rašyti užuojautas ir atsiminimus. Taip sukuriama fizinio kapo analogija virtualiajame pasaulyje. Plačiau apie tai paskaityti galite čia.

„Instagram“ paskyrų po žmogaus mirties netrina, o paverčia memorialais: profiliai tampa neredaguojami ir atimama bet kokia galimybė prie jų prisijungti. Visos nuotraukos ir istorijos lieka paskyroje, tačiau turinys nėra įtraukiamas į viešą srautą, pavyzdžiui, naršant pagal grotažymę tokio turinio neatrasite. Paskyra nebus ištrinta tiek laiko, kiek pats „Instagram“ gyvuos.

„Twitter“ ištrina žmogaus paskyrą iškart, kai yra susisiekiama ir įrodoma, kad žmogus mirė.

„LinkedIn“ taip pat kaip ir „Twitter“ paskyrą tiesiog ištrina, susisiekus ir įrodžius žmogaus mirtį.

„Snapchat“ paskyros prisijungimus galima palikti savo artimam žmogui, kuris galės ištrinti jūsų paskyrą mirties atvejui, kitu atveju jūsų paskyra gyvuos toliau.

Kai reaguoti ir elgtis socialiniuose tinkluose, kai miršta artimasis?

Aš nerekomenduočiau pranešti apie žmogaus mirtį jokiame socialiniame tinkle, nebent šis žmogus buvo viešas ir žinomas visuomenei. Mano nuomone, su artimiausiais draugais ir šeimos nariais galima susisiekti ir išreikšti užuojautą kitais kanalais, o viešai socialiniuose tinkluose apie tai kalbėti nėra visiškai etiška. Jeigu visgi jums norėtųsi viešai pranešti apie netektį, tuomet rekomenduočiau tai padaryti trumpu pranešimu, nepasakojant per daug detalių, o tiesiog pakviečiant atsisveikinti su žmogumi. Per didelis atvirumas gali sukelti slogius jausmus platesniam ratui žmonių bei galimai skaudinti mirusiojo artimuosius.

Taigi, su šių laikų technologijomis, kuriomis naudojasi didžioji dalis iš mūsų, yra daug paprasčiau sužinoti apie artimojo ar draugo išėjimą į kitą pasaulį, netgi jeigu praradote su jais ryšį dar jiems esant gyvais. Šios technologijos taip pat leidžia išlaikyti pagarbią atmintį apie velionį bei virtualiai suburti gedinčius žmones, kurie reiškia užuojautą. Taip sparčiai augant virtualioms kapinėms netolimoje ateityje tai neabejotinai taps mums įprasta praktika ir gražaus atsiminimo puoselėjimo dalimi. O kol gyvenimas tęsiasi, kviečiu jus daugiau laiko leisti su savo artimaisiais ir būti dėkingiems už jų ryšį su jumis.

Aistė

Dalintis

Susisiekite