fbpx

Socialiniai tinklai: ar gali juose jaustis saugus?

2021 16 balandžio

Socialiniai tinklai vien savo pavadinimu skatina bendrauti, aktyviai įsilieti į internetinę bendruomenę bei atvirai dalintis savo kasdieniais patyrimais. Kurdami savo profilį, susiduriame su dešimtimi iššokančių lentelių, prašančių jas užpildyti detalia asmenine informacija: pateikti gimimo ir gyvenamąją vietą, vedybinę padėtįką jau kalbėti apie kontaktinius duomenis – el. paštą ar telefono numerį, kuriuos dažnai įvedame nė nesusimąstę apie tai, jog šie duomenys gali sudominti ne vien mūsų draugų ratą. 

Gali pasirodyti, jog nepaisant to, kiek ir kokios privačios informacijos apie save pateiksime socialiniame tinkle, šiems duomenims grėsmė kilti negali. Dažnas vartotojas yra linkęs manyti, jog yra per smulki žuvelė kibernetiniams nusikaltėliams sudominti. Deja, toks požiūris yra klaidingas: net jei jūsų profilis nepasižymi valstybine svarba bei laikote save pakankamai racionaliu, kad nepakliūtumėte į internete veikiančių sukčių spąstus, visuomet išlieka tikimybė nukentėti nuo didesnio mąsto kibernetinių atakų. Viena iš jų, viso pasaulio Facebook vartotojus sukrėtė visai neseniai, kibernetinio saugumo ekspertams pranešus, jog maždaug pusės milijardo vartotojų asmeninė informacija buvo nutekinta, pasinaudojus programinio kodo spraga. Šitaip, kiekvienam prieinamoje erdvėje, atsidūrė nusikaltėlių paviešinti eilinių žmonių asmeniniai duomenys. Nemalonu, tačiau iš šios patirties verta išsinešti kelias vertingas pamokas.  

 Visų pirma, kviečiame atidžiau įvertinti tai, kokią asmeninę informaciją transliuojate savo socialinių tinklų paskyrose. Skirkite laiko profiliui peržvelgti naujomis akimis. Tai padaryti itin patogu pasinaudojus Facebook funkcija „Peržiūrėti kaip“, kurią rasite dešiniajame savo profilio puslapio kampe, po viršelio nuotrauka. Šios funkcijos dėka galite nuodugniai patyrinėti, kokią jūsų profilyje pateiktą informaciją mato bet kuris kitas Facebook vartotojas. Neseniai nutekintų duomenų tarpe atsidūrė vartotojų nurodyti telefono numeriai,  vardai bei pavardės, darbovietės, taip pat, kai kurių vartotojų el. paštų adresai. Didžiausias pavojus, įvykus šiai kibernetinei atakai, kilo nutekėjus telefono numeriui, kuris viešoje erdvėje atsidūrė susietas su vartotojo tapatybe. Tokio pobūdžio nesusipratimai atveria kelią apgavikams prisidengti aukų pažįstamais bei šitaip išvilioti papildomos informacijos ar net pasisavinti svetimą tapatybę. Vertėtų atsakyti sau: kokią paskirtį atlieka mano profilyje nurodytas telefono numeris? Paprastai, draugai ar pažįstami mūsų kontaktus gauna kitais keliais. Tuomet, ar verta skelbti šią informaciją viešai? 

Ne mažiau svarbu socialiniame tinkle peržvelgti savo paskyros nustatymus. Išsiaiškinkite, su kuo dalinatės savo įrašais ar nuotraukomis: saugiausia būtų prieigą prie jų suteikti tik draugų sąraše esantiems vartotojams. Taip pat, Facebook nustatymuose pasirinkę skiltį „Programėlės ir svetainės“, galite atidžiai peržvelgti sąrašą platformų, besinaudojančių duomenimis, kuriuos jūs suteikiate Facebook. Nustatymuose taip pat galite peržvelgti įrenginių, kuriais pastaruoju metu buvo jungtasi į jūsų paskyrą, sąrašą bei atsijungti nuo tų, kurie nekelia pasitikėjimo. Jei įrenginių tarpe pastebite tu, kurie įvardinti kaip „Neatpažintas įrenginys“, kuo greičiau nuo jų atsijunkite. Jie nebūtinai reiškia kažką įtartino, tačiau atsarga gėdos nedaro.  

Kitas svarbus žingsnis: pasirūpinti tvirta savo paskyros apsauga. Tai, visų pirmiausia, turėtų būti tinkamas slaptažodis. Kurdami jį, nenaudokite to, kuriuo esate užsiregistravę kitose aplikacijose. Atsižvelkite į platformos siūlomus saugumo reikalavimus: paprastai, pakankamai tvirtam slaptažodžiui rekomenduojama naudoti didžiąsias ir mažąsias raides, skaičius, kitus simbolius. Sudėtingiems ir nenuspėjamiems slaptažodžiams sukurti, galite pasitelkti ir specialius generatorius, iš atsitiktinių simbolių sukuriančius ilgus jų kratinius, puikiai tarnaujančius norint turėti stiprų slaptažodį. Taip pat, siekiant aukščiausio saugumo, rekomenduojama įvesti dviejų veiksnių autentifikavimą: šis nustatymas reikš, jog kaskart norėdami prisijungti į Facebook, turėsite ne tik įvesti savo slaptažodį, bet ir kodą, kurį suteiks pasirinkta papildomo autentifikavimo programėlė. Tai užtikrins, jog net ir slaptažodžio vagystės atveju, įsilaužti į paskyrą galimybės nebus.  

Visgi, pasitaiko tokių kibernetinių atakų, prieš kurias atsilaikyti negelbsti ir patys stipriausi slaptažodžiai. Neseniai įvykęs duomenų nutekinimas – būtent tokio pobūdžio operacija. Jos metu, buvo pasinaudota nesaugiu Facebook API priėjimu, sudariusi prielaidą nusikaltėliams pasisavinti vartotojų asmeninius duomenis. Ar buvote paliesti praeityje įvykusių duomenų vagysčių, galite puslapyje https://haveibeenpwned.com/. Siekiant apsisaugoti nuo galimų bandymų apgauti pasinaudojus nutekintais duomenimis, rekomenduojame būti budriems, o sulaukus skambučių iš nepažįstamųjų, nuodugniau pasiaiškinti, iš kur šie gavo jūsų kontaktus. Norint išvengti tokio tipo situacijų ateityje, kritiškai įvertinkite, kokie socialiniams tinklams suteikti asmeniniai duomenys atlieka savo funkciją (padeda reikalingiems asmenims greičiau surasti jus platformoje, pasitarnauja kitose srityse), o kuriuos pašalinus iš profilio, nepatirtumėte jokio nuostolio. Draugų sąraše esantys žmonės tikrai atras kitą būdą išsiaiškinti jūsų telefono numerį, o jūs galėsite jaustis ramūs, socialinio tinklo vartotojų duomenims vėl atsidūrus panašioje dviprasmiškoje situacijoje.  

Dalintis

Susisiekite