fbpx

Kai socialiniai tinklai keičia bendravimo taisykles

2017 6 spalio

Kiekvieną dieną atsidariusi dažniausiai naudojamas programėles peržiūriu draugų įkeltas dienos istorijas. Vos per kelias minutes pamatau, kad mano geriausia draugė valgė picą Italijoje, o kursiokė pradėjo dirbti naujoje įmonėje. Tuomet suprantu, kad socialiniai tinklai pakeitė bendravimo taisykles. Mums tapo įprasta nuolat palaikyti ryšį su artimaisiais, pasitelkiant įvairius socialinių medijų įrankius. Todėl, šiuo blogo įrašu noriu atkreipti jūsų dėmesį, jog socialiniai tinklai iš pačių šaknų pakeitė kasdienį bendravimą.

Dalinimasis momentais ir trumpais vaizdo įrašais tapo madingas prieš keletą metų – 2011, kai pasaulį išvydo programėlė Snapchat. Tada atsirado šiandien jau įprasta funkcija – draugams atsiųstos žinutės ar nuotraukos tiesog atsiranda ir dingsta visiems laikams. Toks „momentinis bendravimas” taip išpopuliarėjo, kad sulaukėme visiškai naujų tokio bendravimo formų ir kitose socialinėse medijose. Populiarėjo ir modernėjo GIF’ai, sukurti ir pristatyti įvairūs emoji ar rugsėjį – animoji (žiūrėti Viltės blogą). Ne mažesnio populiarumo susilaukė ir Stories. Nors šią idėją sukūrė Snapchat, vėliau ją perėmė ir kiti socialiniai tinklai (Instagram, Facebook). Tai rodo, jog socialinių tinklų vartotojams labai priimtinos įvairios „momentinio bendravimo” formos.

Šaltinis

Vienas pagrindinių raiškos kanalų, keičiančių mūsų komunikacijos būdus, neabejotinai yra Facebook’as. Socialinis tinklas buvo patiktukų epochos pradininku. Šiandien jis leidžia reaguoti į įrašus ar nuotraukas, parodant net kelias skirtingas reakcijas (galima išreikšti meilę, juoką, nuostabą, liūdesėlį ir pyktį). Jeigu norime paįvairinti savo naujienų srautą, visada galime įkelti kelionių vaizdo klipą arba sukurti smagų boomerang’ą. Facebook taip pat pirmasis įsisavino visų pamėgtus GIF. Jie vis dažniau naudojami susirašinėjimuose arba kaip komentarai po įrašais. Socialinis tinklas taip pat pristatė unikalius lipdukus, kuriuos siunčiame draugams, kai norime išreikšti tam tikrą mintį, taip sutaupydami laiko ir paįvairindami įprastą dialogą. Kartais, norėdama sutaupyti laiko rašant ilgą žinutę, tiesiog įrašau balso pranešimą. Pripažinsiu, pradžioje buvo kiek neįprasta eiti gatve ir, rodos, šnekėtis su savimi, tačiau tai yra labai patogu, o kartu ir artima gyvam bendravimui. Tai lyg fragmentuotas pokalbis, kurį tęsi tau patogiu metu.

Bendravimo madą diktuoja ir Instagram. Juk visai smagu dalintis dienos įvykiais, širdutinti nuotraukas ar brūkštelti greitą atsakymą, į draugo įkeltas istorijas. Tiesa, socialinis tinklas neįpareigoja komentuoti ar siųsti asmenines žinutes, tačiau pokalbį palaikyti įgalina pačiais įvairiausiais būdais. Įprastas mums būdas – Instagram įrašai, paremti nuotraukomis. Tačiau, dar visai neseniai pristatyta Instagram Stories funkcija suteikė ir naujų formų dialogui su savo sekėjais/draugais palaikyti. Į Instagram Stories įkelta akimirka galioja 24 valandas, todėl po paros ji tiesiog dingsta. Iš esmės, pagrindinė visų istorijų idėja yra „pasidalinti visais dienos momentais, ne tik užfiksuotais ir pasidalintais profilyje”. Tokiu būdu turinys nepabosta ir nesikaupia Tavo paskyroje. Iš tiesų, Stories funkcija yra labai protingas socialinio tinklo sprendimas, kadangi jo vartotojai yra nuolat vedami smalsumo tikrinti, ar nieko nepraleido. Ar peržiūrėjau visas naujausias Instagram istorijas? Ar naujienų srautas išmetė visas man aktualias žinutes?

via GIPHY

Iš esmės, jaučiame nuolatinį poreikį įvairiausiais būdais palaikyti ryšį su mus supančiu pasauliu. Tuo pačiu, suvokiame, kokie maži esame, ir dėl to mums labai svarbus ryšys su draugais ir artimaisiais. Komunikacijos palaikymas, kad ir kokią formą bepasirinktume, mums suteikia savotišką pilnatvės jausmą. Tai leidžia būti ne vienam, tačiau ne fiziškai, o virtualiai. Taigi, socialinių tinklų dėka mes turime daug naujų įrankių, kurie padeda išreikšti mintis, o kartu ir naujų temų pokalbiams: susitikę seną pažįstamą užsiminsime apie jo kelionę į Australiją, nes jau esame matę jo Instagram Story. Ar įsivaizduojate, kiek laiko sutaupome ir nejaukių tylos akimirkų išvengiame?

Tačiau, į šį reiškinį galima pažvelgti dvejopai. Iš dalies esame linkę palaikyti paviršutiniškus santykius su žmonėmis. Mes matome, ką jie valgo, kas vyksta, ir tai leidžia mums geriau pažinti žmones, susitapatinti su jų išgyvenimais ar momentais ir tuomet konstatuojame faktą, jog mes ir taip žinome, kaip jiems sekasi ir ką jie veikia. Todėl, dažnai mes pasidarome išvadas ir aplenkiame mums įprasto, akis į akį bendravimo taisykles. Galima, svarstyti, ar tai yra tikroji draugystė. Turbūt svarbu stengtis palaikyti balansą tarp virtualaus ir gyvo bendravimo.

 

Gal laikas pakviesti draugą puodeliui arbatos ir pasikalbėti iš tikrųjų?

 

Social media drummer’ė

Greta

Dalintis

Susisiekite