fbpx

Kaip „išjungti“ heiterius ir trolius socialiniuose tinkluose?

2016 20 spalio

Patyčios – visiems gerai pažįstamas ir nuolat girdimas terminas. Priežastis dėl kurios jūs tiek daug girdite apie patyčias yra paprasta. Jos vis labiau plinta ir įtraukia daugiau žmonių nei anksčiau. Ir prie to, žinoma, stipriai prisidėjo socialiniai tinklai. Kova su online patyčiomis niekada nebuvo lengva, o ypač socialiniams tinklams. Vykdyti tam tikrą kalbos cenzūrą gali televizija, radijas bei dienraščiai, tačiau kontroliuoti tai, kas viešinama, kalbama, komentuojama, diskutuojama ar rodoma gyvai socialiniuose tinkluose kontroliuoti yra labai sunku. Vis dėlto, socialinių tinklų kūrėjai daugelį metų bandę rasti patyčių stabdymo receptą, regis, prie jo priartėjo.

Statistika rodo, kad daugiausia patyčių yra patiriama Facebooke ir Instagramoje. Šie socialiniai tinklai yra populiariausi ir Lietuvoje, todėl noriu trumpai papasakoti kaip galima apsisaugoti nuo patyčių šiose platformose.

Facebook. Tiesiogiai kovoti su patyčiomis šiame socialiniame tinkle tikriausiai būtų nežmoniškai sunku, tačiau niekas nepaneigs, kad pati geriausia kova yra prevencija. Pirmas ir tikriausiai pats svarbiausias aspektas šia tema – post’ų matomumas. Kiekvienas vartotojas, prieš postinandamas bet kokią nuotrauką, žinutę ar video įrašą, gali jį pateikti tik norimai žmonių grupei. Ir tai nebūtinai reiškia, kad įrašas bus skelbiamas viešai ar tik draugams. Galima post’ą pateikti visiems išskyrus žmones, kurie įtrauki į specialų sąrašą. Na, o tokį sąrašą kiekvienas gali susikurti pagal savo poreikį, įtraukiant pasirinktus asmenis iš Facebook draugų sąrašo. Vieniems tai puikus būdas postinti tokias nuotraukas, kurių nesinori rodyti tėvams ar giminėms, na, o kitiems tai apsauga nuo nemalonių komentatorių.

Kita apsaugos priemonė yra reportinimas Facebook vadovybei. Dėl šios funkcijos galima pranešti apie netinkamą ar įžeidų turinį. Facebook gavęs tokį pranešimą, peržiūri nuotrauką ar video ir pagal tam tikrus kriterijus įvertina, ar tai turi būti pašalinta ar ne. Kadangi įvertinimo procesas gali užtrukti iki keleto dienų, Facebook vartotojai dažniau renkasi kitą, paprastesnį būdą – vartotojo užblokavimą ar pašalinimą iš draugų sąrašo. Žinoma, ši funkcija nepadeda apsisaugoti nuo patyčias keliančio žmogaus realybėje, tačiau tai vienas iš elementariausių ir veiksmingiausių būdų šiame socialiniame tinkle.

Instagram. Jei reikėtų vertinti Facebook ir Instagramą pagal tai, kuris socialinis tinklas yra geriau pasiruošęs kovai su patyčiomis, iškart vienareikšmiškai nugalėtoju išrinkčiau Instagramą. Nepaisant to, kad šis socialinis tinklas yra dar tik jaunėlis, lyginant su pirmtaku Facebook, tačiau kovoje su patyčiomis žengia viena koja priekyje. Už ką tokios liaupsės? O gi už nuostabią “Hide innapropriate comments” funkciją! Nors Facebook’e taip pat galima užhidinti komentarus, tačiau tai padaroma tik atsiradus netinkamam komentarui, taigi Facebook’e vartotojas prieš paslepiant ar ištrinant komentarą jį pamato. Tuo tarpu dėl Instagram hide funkcijos vartotojas net nežino, kad įžeidaus turinio tekstas buvo atsiradęs. To nepamatys ir draugai, jei tik bus iš anksto ir atitinkamai pasiruošta.

Na, o dabar gana šnekėti užuolankomis ir metas pristatyti šią funkciją nuodugniau. Hide inappropriate comments – tai tik rugsėjo viduryje paleista funkcija, dėl kurios pagal raktažodžius galite atsirinkti, kurių komentarų matyti nenorite. Įjungę šią funkciją, specialiame laukelyje turite nurodyti žodžius, kurie, jūsų nuomone, gali išprovokuoti neigiamą komentarą. Užpildžius laukelį norimais žodžiais, Instagram automatiškai atmes visus komentarus, kuriuose bus aptikti jūsų išskirti raktažodžiai.

Kad būtų lengviau suprasti, pateikiu žingsnius ir konkrečius pavyzdžius. Pirmiausiai, norint rasti funkcijos įjungimą, jums reikia paspausti ant savo profilio funkcijų mygtuko. Tuomet pasirinkti “comments”. Ten, jau minėtame laukelyje reikia suvesti pasirinktus raktažodžius, pvz: whore, bitch, ugly, pabaisa ir pan… Taip pat galite laukelyje įdėti ir emoji simbolius, kurių nenorėtumėte matyti. Paspaudus viršuje esantį įjungimo mygtuką, viskas susigeneruos automatiškai ir jūs po savo nuotraukomis nematysite nei vieno komentaro, kuris turės jūsų išvardintus raktažodžius. Kadangi Lietuvoje tas pats žodis gali būti pasakytas skirtingais linksniais, rekomenduočiau nepatingėti ir žodžius surašyti visomis galimomis formomis.

printscreen

Akyli socialinių tinklų vartotojai netruko pastebėti, kad šia funkcija pasinaudojo net JAV dainininkė Taylor Swift. Nors ji ir turi milijonus sekėjų ir yra įvardijama kaip viena populiariausių Instagram vartotojų, Taylor irgi kenčia nuo nemalonių komentarų beveik po kiekviena paskelbta nuotrauka. Bene labiausiai ja papiktino vartotojų liejamas įtūžis po skandalo su reperiu Kanye Westu, kurio metu buvo paviešinti jų telefoniniai pokalbiai. Po šio skandalo ją lydėjo bjaurūs komentarai: “apgavikė”, “apsimetėlė, “gyvatė” ir pan., tačiau vos atsiradus šiai Instagram funkcijai, visi panašūs komentarai su bjauriais emoji simboliais dingo. Skirtumą prieš ir po akivaizdžiai galite pamatyti fanų užfiksuotuose printscreenuose. Vis dėlto, mano akys pastebi, kad Taylor tikriausiai patingėjo surinkti daugiau raktažodžių, nes net ir perfiltruotoje komentarų sekcijoje galima pamatyti įžeidžiančių žodžių, siejamų su tuo pačiu gyvatės simboliu: cobra ir “ekans”, kas Pokemon Go žaidimo pasaulyje reiškia pokemoną-gyvatę.

taylor

Panašiai rekomenduočiau pasielgti ne tik viešą profilį turintiems paaugliams, bet ir kai kurioms Lietuvos šou verslo žvaigždutėms, kurios po itin nemalonių komentarų antplūdžio nusprendė nebesinaudoti savo socialiniais tinklais ir paskyras tiesiog ištrynė.

Suprantu, kad tokie ir panašūs socialinių tinklų įrankiai nėra vienintelis sprendimas kovojant su patyčiomis, tačiau tikiu, kad tinkamai išmokus jais pasinaudoti, galime sukurti malonesnę aplinką saviraiškai. Ateityje panašių ir tikriausiai dar veiksmingesnių funkcijų tik daugės, todėl Instagram, Facebook ir kiti socialiniai tinklai tikrai gali tapti pozityvesne erdve komunikacijai ir pramogoms.

Social Media Drummer,

Viltė


Dalintis

Susisiekite