fbpx

Ką daryti, kai ištinka idėjų badas?

2017 1 kovo

Kiekvienam bent kažkiek kuriančiam žmogui būna dienų, kai nepavyksta išspausti jokios dėmesio vertos idėjos. Sakysit: tai normalu. Gal ir taip, bet vis dėlto, kai dirbi kūrybinį darbą, tokių dienų būti negali, nes darbas darbą veja kosminiu greičiu. Taigi, ką daryti, kad kūrybos aparatas nespazmuotų? Pasidalinsiu keliomis konkrečiomis technikomis, padėsiančiomis generuoti idėjas, rasti iškilusių problemų sprendimus arba tiesiog išprovokuosiančiomis kūrybinį sprogimą galvoje.

  • Minčių lietus / Brainstorming

Tai senas kaip pasaulis metodas, kurį žino net pradinukas. Bet drįsčiau teigti, kad turbūt dėl didelio žinomumo, šis metodas mūsų sąmonėse šiek tiek išsikreipęs ir yra klaidingai sutapatinamas su įprastu galvojimo procesu. Turbūt ne kartą iš vadovo ar kolegos girdėjote: „Tai pabreinstormink ir sugalvosi!“ Pabandėt? Ir kaip sekėsi? Jei prastai, turbūt breinstorminot ne taip, kaip reikia.

Iš tiesų, šis metodas veikia geriau, jei yra atliekamas grupėje (tiesa, grupė neturi būti per didelė, 5–6 žmonės – labai optimalus skaičius), tačiau puikiai gali būti naudojamas ir vieno asmens. Skirtumas tik tas, kad vienas asmuo tokiu būdu lengviau išsprendžia problemas, o žmonių grupei geriau sekasi generuoti idėjas.

1

Taigi, kaip taikyti šį metodą? Pirmiausiai turi būti iškeliama problema, o sesijos dalyviai supažindinami su svarbia kontekstine informacija, pvz.: jei turite reklamuoti renginį, reikia žinoti, koks tai renginys, kada ir kur jis vyks, kokia tikslinė auditorija ir pan. Po tokios įžangos skiriama laiko idėjoms susirašyti. Kiekvienas dalyvis jas žymisi sau. Labai svarbu leisti sau rašyti viską, kas šauna į galvą. Minčių lietaus metodo esmė – išsakyti idėją ramiai, nebijant, kad kolega pažers kritikos. Galbūt tavo crazy idėja iššauks tinkamą reakciją kolegos galvoje ir jis pasiūlys, kaip ją plėtoti.

Kai visos idėjos jau yra surašytos, dalyviai jomis dalijasi. Šiame etape svarbu atidžiai klausytis ir nesivaržant siūlyti idėjos plėtojimo variantus. Sėkmės atveju aplink probleminį klausimą apsiveja visas idėjų kamuolys. Telieka jas išgryninti.

  • Minčių žemėlapis / Mindmapping

Tai grafinis idėjų generavimo metodas. Centre užrašoma raktinė frazė, o iš jos išeina viskas, kas vienokiu ar kitokiu būdu su ja siejasi. Tada ieškoma, kas sietųsi su žodžiais, iškilusiais iš raktinės frazės. Žemėlapis taip pildosi nuo centro į kraštus ir tai, kas, rodėsi, turi mažai sąsajų (raktinė frazė ir žodžiai žemėlapio pakraščiuose), gali netikėtu būdu susisieti ir smegenyse sukelti tą elektros iškrovos impulsą bei tapti nušvitimu, derinant dvi, rodos, nederančias sąvokas.

3

  • Žodžių audra / Word Storm

Šis metodas gali padėti išplėtoti idėją arba tiesiog pramankštinti smegenų „raumenis“, kai šie nedirba savo darbo. 🙂 Kaip tai padaryti? Imate raktinį žodį, užsirašote jį lape, o po juo rašote tą žodį, kuris pirmiausia šauna į galvą, kai perskaitote pirmąjį. Užrašote ir jį. O toliau viskas vingiuoja grandinėle. Iš antrojo kyla asociacija trečiajam, iš trečiojo ketvirtajam… Tokiu būdu sukuriama nauja platesnė erdvė idėjoms gimti.

  • Atsitiktiniai žodžiai / Random Word Generation

Metodas, kurį taikyti galite kasdien. Tereikia dviejų, šešių ar kiek daugiau atsitiktinių žodžių. Galima juos rasti bedant pirštu į bet kurį knygos puslapį, tačiau yra ir modernesnių bei greitesnių būdų. Štai vienas iš elektroninių žodžių generavimo įrankių http://bit.ly/NviOFe. Ką daryti su tais atsitiktiniais žodžiais? Panaudokite juos kurdami šūkius, pavadinimus, siekite su probleminiu klausimu, ieškodami naujų idėjų. Žinoma, galite tiesiog mankštinti smegenis, bandydami susieti du atsitiktinius žodžius ir taip sukurti neegzistuojančius objektus, tokius kaip kuprinė trumpomis rankovėmis ar tortas su silke ir degtukais. ?

  • Laisvasis rašymas / Free Writting

Laisvojo rašymo metodas labai tinka copywriteriams arba visiems, kuriems tenka rašyti, o mintys nė iš vietos. Atlikdami šį pratimą išmankštinsite aptingusias smegenis, išmasažuosite už kūrybiškumą atsakingus smegenų taškus. Kaip vyksta procesas? Imate lapą, galite elektroninį. Nusistatote laikmatį 5, 8, 10, 15 min ar bet kokiam kitam laikui, kurį galite tam skirti (rekomenduoju atlikti šį pratimą bent 5 min, kitaip galite nespėti pajusti efekto). Paleidę laikmatį pasiruoškite nepertraukiamai rašyti. Ką reiškia nepertraukiamai? Ogi tai, kad pasirinktą laiko atkarpą negalėsite nustoti rašyti net ir tuo atveju, jei neturėsite minčių. Trumpai papasakosiu, kaip tai atrodo: imate raktinį žodį ar problemą, kurią esate įpareigoti išspręsti, ir rašote viską, kas šauna į galvą. Visai gali būti, kad į galvą nešauna niekas, bet rašyti reikia. Tokiu atveju tiesiog kartokite žodį, kurį parašėte paskutinį, arba: „Nežinau, nežinau, nežinau, nežinau…“ tol, kol išprovokuosite minčių srautą. Svarbiausia – nesustoti. Toks smegenų šturmas padeda pramušti blokus ir išlaisvina vaizduotę.

  • Atvirkštinis mąstymas / Reverse thinking

Labai linksmas metodas, ypač dirbant grupėje. Turite klausimą, kurį reikia išspręsti? Paverskite jį atvirkštiniu. Pavyzdžiui, klausimą „Kaip padidinti blogo įrašų skaitomumą?“ paverskite klausimu „Ką daryti, kad blogo įrašų niekas neskaitytų?“ Ir tada leiskite savo fantazijai pašėlti.

2

Metodo eigą galima plėtoti keliais skirtingais būdais: atvirkštinį mąstymą panaudoti kaip smegenų veiklos suaktyvinimą, vėliau pereinant prie kitų metodų, arba atvirkštines idėjas „atversti“ atgal, t. y. išgryninti jas, paverčiant problemą sprendžiančiomis idėjomis. Turbūt pavyks „atversti“ ne visas idėjas, bet vardan linksmo proceso, tebūnie. 🙂

  • Požiūrio taškas / Point of View

Kartais į problemą ar idėją, kurią reikia išplėtoti, galima pažvelgti kitomis akimis. Ar bandėte apie tai mąstyti iš priešingos lyties, kitos rasės, religijos, tautybės, kitokio amžiaus žmogaus pozicijos? Galima tą pačią užduotį atlikti pasirinkus konkrečius asmenis, pvz.: savo geriausią draugę, senelį, mažąjį brolį arba Bradą Pittą, Laną Del Rey, Motiną Teresę ar Winstoną Churchillį ir t. t. Pažiūrėję kitomis akimis problemą matysite kitaip, o geriausia, kad rasite kitą kelią tai problemai spręsti.

Tai, žinoma, ne viskas, tačiau metodais apsikrauti nereikia. Geriau keli, bet veikiantys.

Jei įdomu, tai smegenis galima išjudinti ir kitais būdais. Bėgimas ar kiti fiziniai pratimai gerina smegenų veiklą, o gerai veikiančios smegenys generuoja daugiau nestandartinių idėjų. Ką dar galite padaryti? Skaitykite knygas, ypač poeziją, klausykitės muzikos (geriausiai tokios, kokios įprastai nesiklausote). Filmai, parodos, renginiai – visa tai irgi gali įkvėpti. Tad tam, kad smegenys kažką kurtų, reikia joms duoti naujos medžiagos, įspūdžių. Nes ką gi originalaus galima sukurti gromuliuojant tą pačią informaciją?

Ir dar! Kai įprastus veiksmus atliekate ne taip, kaip įprasta, smegenys taip pat dirba kaip pašėlusios, nes stengiasi suprasti, kas vyksta, tad išnaudokite ir šias aplinkybes. Kaip jas sukurti? Rašykite priešinga ranka nei rašote, lipkite laiptais atbulomis ir pan. 🙂

Taigi linkiu išvengti kūrybinių krizių, o jei visgi pasitaikys dienų, kai idėjų reikia, bet nėra, jūs jau žinosite, kaip jų gauti 🙂

 

Social Drummerė Inga


Dalintis

Sužinokite naujienas pirmieji!

Gaukite patarimus, naujausius straipsnius ir informaciją apie renginius. Jau šimtai žmonių prenumeruoja, nepraleiskite naujienų ir jūs!
El. pašto adresas
Saugu ir jokių reklamų

Susisiekite